Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę? (rynek pierwotny)

Kupno mieszkania,  nawet dla osób bardziej doświadczonych, zawsze jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Bez względu na to, czy szukamy nieruchomości z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego – warto najpierw dokładnie sprawdzić, za co tak właściwie płacimy. Artykuł zostanie podzielony na dwie części. Dzisiejsza dotyczyć będzie kilku ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie lokalu z rynku pierwotnego.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego

Zazwyczaj pierwszą kwestią, jaką kierujemy się podczas poszukiwania naszego lokum jest cena. Porównujemy masę ofert w celu znalezienia tej najkorzystniejszej – słusznie. Jednak, przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nie powinniśmy pomijać kilku istotnych punktów.

Deweloper

Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego warto dowiedzieć się, czy deweloper jest godny zaufania oraz jakie opinie zostawili inni klienci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dobrym pomysłem jest zajrzenie do Księgi Wieczystej w celu potwierdzenia gruntów oraz praw, jakimi dysponuje deweloper. Kolejną kwestią w tej sytuacji będzie znalezienie informacji, czy deweloper obecnie nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Tych danych powinniśmy szukać w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz KRS. Nasze biuro bardzo chętnie pomoże rozwiać i wyjaśnić Państwa wszelkie wątpliwości.

Lokalizacja

Jeżeli wyjaśniliśmy już kwestię z deweloperem, następnym punktem, któremu należy poświęcić najwięcej uwagi jest lokalizacja. Nasze lokum to wieloletnia inwestycja, warto więc mieć pewność, w jakim otoczeniu zamieszkamy. Dojazd to kluczowa kwestia – powinniśmy się upewnić, że do budynku dojazd  dla samochodów i komunikacji miejskiej, jest łatwy i przyjemny. Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz pojazd będzie miał gdzie spać 🙂

Pobliskie tereny zielone, sklepy, przedszkola, szkoły, obiekty sportowe, a zarazem niewielka odległość do centrum to punkt, który należy sprawdzić w następnej kolejności. Podczas przyglądania się okolicy warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że piękny widok nie ulegnie zmianie w przyszłości.

Umowa

Gdy chodzi o kupno mieszkania z rynku pierwotnego, możemy być pewni, że po drodze napotykamy umowę, której przeczytanie jest bardzo ważne. Powinna zawierać jak najwięcej szczegółowych danych dotyczących zarówno samej nieruchomości, jak i warunków, na jakich zostaje ona sprzedana. Szczególną uwagę należy zwrócić na wzmianki o terminach i kwotach. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć pomocy u doświadczonego doradcy. Dobrze pamiętać również o tym, iż cena mieszkania podana w umowie to nie pełny koszt zakupu nieruchomości – dodatkowe opłaty obejmują, na przykład, podatek od czynności cywilno-prawnych czy koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Stan lokalu i budynku – odbiór mieszkania

Ostatnim punktem, który dobrze sprawdzić, to stan budynku oraz samego interesującego nas lokalu podczas odbioru. Przychodząc na odbiór mieszkania, warto mieć ze sobą jego rzut, taśmę mierniczą, kątownik i poziomice. Powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy:

  1. metraż,
  2. układ pomieszczeń,
  3. nachylenie podłóg, ścian, parapetów i balkonu,
  4. gładkość i suchość ścian oraz sufitów,
  5. kąty,
  6. rozmieszczenie i ilość włączników oraz gniazdek elektrycznych,
  7. stan okien i drzwi (zwłaszcza szczelność),
  8. sprawność instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej i grzewczej,
  9. sprawność wentylacji.

Musimy mieć pewność, że lokal, który odbieramy zgadza się z zapisami umowy. Warto zwrócić uwagę na usterki nie przed złożeniem podpisu a przed odbiorem mieszkania. W momencie zauważenia jakichkolwiek wad, mamy za zadanie szczegółowo je opisać w aneksie do protokołu oraz wskazać termin ich usunięcia. Jeśli mamy wątpliwości, dobrym pomysłem będzie wynajęcie fachowca, który sprawdzi mieszkanie za nas.

 

Jeżeli zainteresował Cię artykuł i i masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu z naszym biurem i naszymi doradcami – biuro@anadom.pl

 

Dominik

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2021 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL