Aranżacja balkonu – wskazówki i inspiracje

Jak urządzić balkon? Cieplejsze dni są tuż za rogiem, a wiosna i lato to najlepsze pory na aranżację naszych balkonów. Nasza przyszła urządzona miejska oaza pomoże nam w odstresowaniu po ciężkim dniu. Stanie się miejscem, w którym z przyjemnością zechcemy spędzać wolne chwile z filiżanką kawy, a – w obecnych czasach – nawet pracować. Dobrze urządzony balkon gwarantuje, że spędzanie na nim czasu stanie się jedną z naszych ulubionych momentów w ciągu dnia! Dziś chciałbym podpowiedzieć i zainspirować, jak urządzić balkon w bloku.

Jak urządzić balkon?

Podłoga balkonowa

Podłoga należy do najważniejszych elementów każdego balkonu. Wybierając podłogę na balkon zwróć uwagę, aby była trwała, antypoślizgowa oraz łatwa do utrzymania w czystości. Jakie materiały warto wybrać?

Popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się spora większość są płytki ceramiczne. Podczas wyboru sprawdź wytrzymałość na warunki atmosferyczne, ścieralność oraz antypoślizgowość. Pamiętaj, że glazura wysokiej jakości, choć prosta w utrzymaniu czystości, latem może stać się wyjątkowo gorąca.

Drewno często staje się alternatywą dla płytek. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że musi być ono odporne na działanie wody, mrozu oraz promieni słonecznych. Gatunkowo idealnie sprawdzi się modrzew oraz egzotyczne odmiany – lapacho, merbau lub bangkiarai.


Kolejnym rozwiązaniem jest sztuczna trawa. Wykładzina dostępna jest w wielu kolorach. Osoby decydujące się na zakup mogą być pewne, że imitacja trawy będzie miękka i przyjemna w dotyku, a zarazem odporna na deszcz i słońce. Warto pamiętać, aby na okres jesienny oraz zimowy, dla zachowania ładnego wyglądu, warto schować ją do pomieszczenia.

Meble balkonowe

Meble balkonowe, podobnie jak podłoga, powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Zwróć na to uwagę szczególnie, kiedy balkon jest wysunięty poza bryłę budynku mieszkalnego.

Wielkość i ilość mebli powinna być dostosowana do powierzchni balkonu. Dziś skupiamy się na małych przestrzeniach, więc komplet mebli ogrodowych w większości przypadków nie wchodzi w grę. Na balkonie w bloku wystarczające będą stolik kawowy oraz kilka niewielkich krzeseł lub – co również jest dość popularnym rozwiązaniem – europalet z wygodnymi, miękkimi poduchami.

Rośliny

Jeśli chcemy urządzić balkon w bloku nie możemy przejść obojętnie obok roślin! Zieleń wpływa bardzo pozytywnie na relaks, uspokaja oraz koi wzrok. Rośliny balkonowe można hodować na podłodze, w skrzynkach lub w donicach na parapecie. Wybierając rośliny warto zwrócić uwagę na orientację balkonu względem kierunku świata. Pamiętajmy również o czasie, którego mamy więcej lub mniej – w tej drugiej sytuacji o wiele korzystniej będzie sięgnąć po mniej wymagające gatunki.

W wyborze roślin istotny jest podział na kwiaty cieniolubne oraz rośliny na słoneczny balkon.

Rośliny na słoneczny balkon:

 • sanwitalia rozesłana (polegnatka),
 • bugenwilla,
 • werbena ogrodowa,
 • pelargonia rabatowa i angielska,
 • koleus Blumego,
 • lawenda
 • oleander

Rośliny na cienisty balkon:

 • begonia bulwiasta,
 • lobelia przylądkowa,
 • niecierpki
 • fuksja mieszańcowa,
 • niezapominajki,
 • pierwiosnki

Oświetlenie

Wieczór to często jedyny moment w tygodniu, kiedy możemy się zrelaksować na balkonie. Aby mały wieczorny relaks był możliwy, niezbędne będzie do tego odpowiednie oświetlenie. Wybierając lampy należy zwrócić uwagę na klasę szczelności oraz ich dostosowanie do użytku na zewnątrz.

Jeśli mamy dostęp do źródła energii elektrycznej, możemy zdecydować się na lampę na prąd. Z uwagi na niewielką przestrzeń, w zupełności wystarczą kinkiety mocowane do ścian lub sufitu – są źródłem dyskretnego i rozproszonego światła, które w sporej mierze sprzyja wieczornemu odpoczynkowi.

Jeżeli na balkonie nie posiadamy gniazdka, najtańszym rozwiązaniem będą lampki solarne – niewielkie latarnie, które mocujemy w donicach z kwiatami. Kolejną metodą oświetlenia balkonu są także tak zwane latarenki oraz sznury cotton balls. Pamiętajmy także o świeczkach, które wprowadzą w naszej miejskiej oazie niepowtarzalny klimat w nadchodzące ciepłe wieczory. 🙂

 

Dominik.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL