Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Osoby zainteresowane wzięciem kredytu hipotecznego najczęściej korzystają z dostępnych w sieci kalkulatorów ofert. Narzędzie to pozwala znaleźć i wybrać najkorzystniejszą propozycję banku. Bywa również tak, że po otrzymaniu pozytywnej decyzji, po pewnym czasie, na rynku pojawiają się ciekawsze oferty. W tym momencie zastanawiamy się, czy warto byłoby przenieść kredyt oraz jak właściwie to zrobić? Zapraszamy do dzisiejszego poradnika, w którym w kilku punktach wyjaśniamy, jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.

Przeniesienie kredytu do innego banku to – mówiąc inaczej – refinansowanie. W przeciwieństwie do ubiegania się o hipotekę, która w większości przypadków oznacza długą i skomplikowaną drogę, refinansowanie przebiega zwykle szybko i bezproblemowo. Inny bank przejmuje zobowiązanie, a my spłacamy je na nowych warunkach.

Na czym polega refinansowanie?

Przeniesienie kredytu (refinansowanie) do innego banku polega na spłacie droższego zobowiązania z pieniędzy pozyskanych w ramach tańszego kredytu na nowych, korzystniejszych dla nas warunkach. Z usług refinansowania mogą korzystać osoby niezadowolone z poprzedniego wyboru banku lub z niekorzystnych warunków spłaty.

Ważne: Zgodnie z założeniami przenoszenia kredytu, nie może być on przeznaczony na żaden inny cel niż jego spłatę. To znaczy – jeśli kredyt został zaciągnięty na zakup nieruchomości, kredyt refinansowany również pełni funkcję kredytu hipotecznego.

Refinansowanie kredytu to możliwość, którą możemy dokonać zawsze, choć nie w każdym przypadku i momencie będzie to dla nas opłacalne.

Kiedy warto przemyśleć przeniesienie kredytu?

Usługa refinansowania przynosi najwięcej korzyści, kiedy znajdujemy ofertę z niższą marżą kredytową lub chcielibyśmy zmienić jeden z warunków kredytu, a w obecnym banku jest to niemożliwe lub zwyczajnie jesteśmy niezadowoleni ze współpracy z aktualnym kredytodawcą. Rynek kredytów hipotecznych ulega stałym zmianom. Jak pisałem wyżej – w sytuacji, kiedy chcemy porównać opłacalność kredytu warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie.

Dodatkowo, aby refinansowanie stało się korzystniejsze, nowa oferta powinna spełnić kilka punktów i zawierać, na przykład:

  • niższy koszt całkowity
  • niższą marzę od tej, którą mamy obecnie
  • brak prowizji
  • najniższą opłatę za udzielenie kredytu

Ważne: Refinansowanie nie oznacza, że ponownie będziemy zmuszeni spełnić warunki dotyczące wkładu własnego. Przy przenoszeniu kredytu wkład własny stanowi różnicę pomiędzy aktualnym zadłużeniem, a wartością nieruchomości. Aby szczegółowo określić tę kwotę, powinniśmy zrobić wycenę – w zależności od możliwości wycena może być zrobiona zewnętrznie lub przez bank.

Co jest potrzebne aby skorzystać z przeniesienia?

Aby skorzystać z refinansowania, powinniśmy koniecznie przygotować następujące dokumenty i informacje:

  • numer księgi lub ksiąg wieczystych nieruchomości
  • zaświadczenie z banku w kwestii pozostałej kwoty do spłaty (najczęściej wraz z numerem konta oraz informacją o koszcie za wcześniejszą spłatę kredytu)
  • dokumenty finansowe oraz wszystkie dotyczące przedmiotu zabezpieczenia

 

Nie ma najlepszego momentu na decyzję o przeniesieniu kredytu. Banki nie mają w zwyczaju dzwonić do potencjalnych klientów wraz z ofertą finansowania.  Należy na bieżąco śledzić rynek kredytowy i korzystać z internetowej porównywarki ofert lub skorzystać z pomocy sprawdzonych ekspertów finansowych.

Jeżeli jesteście zainteresowani refinansowaniem lub macie jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą oraz udzielą szczegółowych informacji.

tel.: +48 606 966 300
e-mail: biuro@anadom.pl

Dominik.

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL