Domy modułowe – wady i zalety

Domy modułowe, dotychczas najbardziej popularne w Norwegii, w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych, zyskują coraz większą rzeszę fanów w Polsce. Wzrasta również oferta rodzimych firm budowlanych, które zdecydowały się na sprzedaż domów modułowych. Ten typ nieruchomości – o ile jeszcze zaledwie kilka lat temu kojarzył się z tanimi, nijakimi kontenerami – dzięki obecnemu postępowi technicznemu w budownictwie (prefabrykacji) staje się nowocześnie wyglądającym, całorocznym obiektem.

Czym jest dom modułowy?

Domy modułowe mogą służyć zarówno jako domki letniskowe, jak i również nieruchomości mieszkalne, które wymagają pozwolenia na budowę. Dom modułowy to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią czekać i jak najszybciej chciałyby wprowadzić się do nowego domu. 🙂

Gotowe domy to takie trochę większe puzzle, które łączymy ze sobą na placu budowy, na specjalnie przygotowanych fundamentach. Wyróżniają się na tle tradycyjnych tym, że powstają w fabryce – tam powstają konstrukcje domów oraz elementy wykończeniowe. Następnie na budowę przyjeżdżają gotowe elementy (np. ściany, dach, części stropu). Montaż zajmuje zazwyczaj kilka tygodni.

Wiele firm, w zależności od wybranych opcji, oferuje przygotowanie takiego domu „pod klucz”, a więc możemy w pełni wprowadzić się zaledwie kilka dni po realizacji projektu.

Ile kosztuje dom modułowy?

Najprościej mówiąc – to zależy. Na cenę domu modułowego wpływa wiele różnych czynników. Natomiast niemal pewnym jest, iż domy modułowe są znacznie tańsze od domów tradycyjnych.

Cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości nieruchomości. Wykonawca zazwyczaj ma do wyboru kilka rozmiarowych wariantów, w zależności od tego, czego potrzebujemy. Jeśli zdecydujemy się na niewielki, sezonowy domek (do 35 m2), który nie będzie zespolony z gruntem, unikniemy wielu kosztów i zbędnych procedur. Kolejnym kryterium wpływającym na cenę jest technologia w jakiej zostaną wybudowane nasze cztery ściany. Najtańszą opcją jest konstrukcja szkieletowa.

Przeglądając oferty firm można znaleźć projekty o różnej wielkości. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, iż ceny dotyczą zwykle kosztu samego budynku, bez usługi montażu.

Dom parterowy o powierzchni ok. 80 m2 z garażem, to koszt rzędu ok. 200 000 zł. Gdybyśmy chcieli zamówić dom pasywny o podobnej wielkości, do powyższej kwoty należy doliczyć prawie 100 000 zł.

Najtańszą możliwą opcją są domy, które nie wymagają pozwolenia na budowę, czyli takie o powierzchni nie większej niż 35 m2. Ceny małych domków najczęściej zamykają się w kwocie ok. 100 000 zł.

Co zawiera się w cenie domu?

  • niezbędne instalacje
  • stolarka okienna i drzwiowa
  • pokrycie dachowe
  • instalacja kanalizacji

Większość firm za dodatkową opłatą oferuje możliwość wykończenia nieruchomości pod klucz.

Czy dom modułowy to zatem dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom nieruchomości tego typu.

Zalety i wady domów modułowych

Domy modułowe – zalety

Jedną z głównych zalet jest krótki czas, liczony od momentu wyboru projektu aż do przeprowadzki. Całość zajmuje zwykle kilka tygodni. Elementy budynku przyjeżdżają gotowe, więc warunki pogodowe nie wpływają w znacznym stopniu na przeprowadzenie budowy.

Dobrze i starannie wybrana firma znacznie zmniejsza ryzyko usterek lub wszelkich niedoróbek. Firmy budujące domy modułowe zwykle specjalizują się tylko w tym aspekcie, a co za tym idzie – domy zostają zbudowane starannie i profesjonalnie. Podczas budowy tradycyjnego domu do przeprowadzenia całego procesu wynajmujemy zwykle kilka różnych firm, co znacznie wydłuża czas przygotowania nieruchomości. Dom modułowy buduje tylko jedna ekipa, a więc nie musimy czekać ani dostosowywać się do terminów innych firm, nie musimy martwić się o przestoje lub niezsynchronizowanie kilku firm.

Kolejną zaletą jest zaangażowanie, jakie jest wymagane od nas w całym procesie. W zasadzie nasza rola kończy się po dostarczeniu wykonawcy wymaganych dokumentów, wyborze projektu i ustaleniu szczegółów oraz przygotowaniu fundamentów. Zazwyczaj przy podpisywaniu umowy sami decydujemy, czy mamy zamiar wykończyć dom samodzielnie, czy szukamy opcji „pod klucz”.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na łatwość budowy i rozbudowy domów modułowych. Wcześniej celowo porównałem dom modułowy do klocków – taką nieruchomość można niemal w dowolny sposób zmieniać, uzupełniać i przestawiać. Prościej mówiąc – zaczynamy od domu, który w danym momencie i w danej sytuacji spełnia nasze wszystkie wymagania, po czasie, w każdym momencie możemy stopniowo go zwiększyć dokładając kolejne moduły. Domy modułowe nie sprawiają większych problemów podczas rozbudowy. Sporo firm oferuje konstrukcję, która jest całkowicie mobilna – wystarczy zamówić lawetę, zdemontować dom i przenieść go w dowolne miejsce. 🙂

Domy modułowe – wady

W przypadku domu tradycyjnego mamy nieco więcej swobody w kwestii wydatków. W razie potrzeby możemy zwolnić tempo prac, zmienić materiały na tańsze lub w ogóle zawiesić prace. Domy modułowe to jednorazowy, spory wydatek – płacimy od razu, z góry.

Nasza „niewielka” rola w całym procesie to zarówno plus, jak i minus. Po podpisaniu umowy i dostarczeniu niezbędnych materiałów kończy się nasz udział w pracach. Nie mamy już możliwości zastosowania zmian, przełożenia instalacji – na naszej działce powstanie to, na co przystaliśmy przy podpisaniu dokumentów.

Jedną z wad jest również ograniczona możliwość architektoniczna – technologia budowy znacznie wpływa na swobodę projektowania. Moduł jest prostopadłościanem, więc finalnie gotowe budynki są proste. Jeśli chodzi o elewację, to nie ma większych ograniczeń.

Jeśli marzymy o domu modułowym, na który planujemy wziąć kredyt mogą pojawić się komplikacje. Przy kredycie hipotecznym zazwyczaj środki na budowę wypłacane są w transzach, czyli wraz z każdym kolejnym ukończonym etapem. Przy domach modułowych płacimy od razu całą kwotę. Banki w obecnych czasach narzucają coraz różniejsze wymagania, które trzeba spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję w sprawie kredytu.

Czy warto?

To zależy..

Dom modułowy to świetne rozwiązanie, kiedy zależy nam na czasie i finansach. Pamiętajmy jednak, jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy. Zwróćmy szczególną uwagę na projekt nieruchomości i zapis umowy, sprawdźmy gwarancję, dobór materiałów. W przypadku wątpliwości w każdym momencie możemy skontaktować się z prawnikiem lub biurem nieruchomości.

Poza tym należy przemyśleć poziom naszego zaangażowania na etapie budowy, wydatki oraz oszacować przyszłe koszty utrzymania i uwzględnić ewentualną sprzedaż w przyszłości. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto sprawdzić oferty kilku różnych firm specjalizujących się w domach modułowych.

Na korzyść domów modułowych przemawia dodatkowo argument oszczędności eksploatacyjnych, mobilności, łatwości budowy i rozbudowy. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące zapotrzebowania na energię również idą na korzyść domów modułowych, ponieważ w tych ekologicznych domkach o wiele łatwiej będzie je spełnić.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu z naszym biurem – biuro@anadom.pl 🙂

 

Dominik.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL