Ekologiczne rozwiązania w domu cz. 1

Ekologiczny tryb życia, z uwagi na zwiększoną świadomość, staje się coraz popularniejszy. Działania na rzecz lepszego wpływu na środowisko warto rozpocząć od wprowadzenia zmian w codziennym życiu oraz swoim domu. Myślmy długofalowo – odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie, wyposażenie naszych mieszkań oraz codzienne nawyki, takie jak segregacja śmieci lub zużycie plastiku to świetny krok w dobrą stronę! W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka ekologicznych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę podczas wprowadzania zmian.

Oświetlenie LED

Czy wiedzieliście, że żarówki ledowe przekształcają w światło aż 80-90% dostarczanej energii, podczas gdy w przypadku zwykłej żarówki ta efektywność wynosi jedynie 5-10%?

Zmianą, od której powinniśmy zacząć jest wymiana żarówek tradycyjnych na ledowe źródła światła. Energia bowiem jest w większości przetwarzana i zamieniana w światło. Żarówki led ponadto nie emitują ciepła.

Dla porównania – zwykła żarówka w ciągu godziny zużywa średnio 70W, ledówka natomiast do wytworzenia dokładnie tej samej ilości światła potrzebuje zaledwie 9-10W, a więc jest o wiele tańsza w eksploatacji. Jeżeli w ciągu doby nasza tradycyjna żarówka pali się przez – powiedzmy –  8 godzin, żarówka ledowa posłuży nam przez jakieś 30 lat! Ponadto, do produkcji ledów nie używa się szkodliwych substancji, a samą żarówkę można w 100% recyklingować.

Ogrzewanie i woda

Jeżeli dopiero planujemy lub jesteśmy na wczesnym etapie budowy domu, warto zastanowić się nad wyborem ogrzewania. Obecnie, najczęstszym i najbardziej polecanym wyborem jest pompa ciepła.

Zadaniem pompy ciepła jest pozyskanie ciepła z wnętrza ziemi – to rozwiązanie niemal idealne, ponieważ jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest darmowe ogrzewanie wody! Kolektory słoneczne to urządzenia, które korzystają z energii słonecznej oraz służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Panele słoneczne mogą działać przez cały rok i są w stanie zaspokoić aż do 80% naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Takie rozwiązanie często integruje się z instalacją grzewczą, dzięki czemu w efektywny sposób pomaga dogrzewać nieruchomość w sezonie jesiennym oraz wiosennym.

A skoro o wodzie mowa.. Istnieje kilka możliwości ograniczenia kosztów oraz zużycia wody i plastiku. W założeniu, iż pijemy przeciętnie jedną butelkę dziennie, w skali roku zużywamy aż 365 plastikowych butelek. Według badań, w większych miastach woda z kranu jest całkowicie zdatna do picia. Jeśli natomiast mamy wątpliwości, co do składu wody, warto zdecydować się na filtrem zakładany na kran lub na powszechnie dostępne dzbanki filtrujące.

Oszczędność wody również gwarantują tzw. baterie termostatyczne. Ich użytkowanie zmniejsza rachunki za wodę i energię. Producenci sprzętu podają, że oszczędność wody może wynieść nawet 40%. Bateria termostatyczna znacznie zmniejsza czas do osiągnięcia optymalnej temperatury wypływającej wody w porównaniu do baterii klasycznych. Istnieje wiele modeli baterii termostatycznych, wśród nich są takie, które pozwalają na zamianę natężenia wody, co pozytywnie wpływa na zużycie.

Meble i materiały

Ekologiczne zmiany możemy wprowadzić również podczas zakupu wyposażenia wnętrz. Stawiając na ograniczenie zbędnych mebli i dodatków będziemy w stanie kupić materiały lepsze jakościowo, które posłużą nam przez długie lata. Klasyczne modele mebli wbrew pozorom nie ulegają modzie – wyglądają pięknie zawsze. Dodatkowo aktualne trendy powrotu do natury sprzyjają środowisku. Rattanowe meble i dodatki czy bambusowe akcesoria pełnią rolę ważną dla ekologii. Wybierając odpowiednie wyposażenie wnętrz przyczyniamy się do zminimalizowania ilości zużytego plastiku.

 

To tylko kilka z wielu możliwych ekologicznych rozwiązań, które możemy zastosować w swoich domach. W przyszłym tygodniu ukaże się kolejna część ekologicznych pomysłów. 🙂

 

Dominik.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL