Jak oszacować wartość nieruchomości?

W dzisiejszym wpisie wyjaśnię jak oszacować wartość nieruchomości. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jakim celu chcielibyśmy oszacować cenę naszej nieruchomości. W zależności od celu, jaki towarzyszy nam podczas wyceny, możemy skorzystać z kilku poniższych rozwiązań.

Samodzielna wycena

Jeżeli nurtuje nas kwestia wartości naszej nieruchomości, w prosty sposób możemy sprawdzić ją przez porównanie. Najprostszym sposobem będzie znalezienie na portalach ogłoszeniowych podobnej oferty. Należy jednak pamiętać, że ceny podane w ogłoszeniach są cenami ofertowymi, czyli mogą być wyższe niż rzeczywiste kwoty uzyskiwane podczas sprzedaży.

Kolejną metodą jest skorzystanie z tak zwanej „wyceny online”. Strony nieruchomościowe lub konkretne strony służące do wyceny są zazwyczaj darmowe, więc możemy korzystać z nich bez obaw o niezapowiedziane płatności.

Wycena do kredytu lub podatku

W momencie, gdy potrzebujemy dokładnej wyceny nieruchomości na potrzeby kredytu lub określenia podatku, należy zwrócić się o fachową pomoc. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc rzeczoznawcy majątkowego, który jest uprawniony do sporządzenia oficjalnych dokumentów oraz jest w stanie bardzo dokładnie określić wartość nieruchomości. Wysokość opłaty pobieranej przez rzeczoznawcę zależy od stopnia zaawansowania wyceny naszej nieruchomości.

Jeżeli potrzebujemy wycenić naszą nieruchomość pod kredyt, powinniśmy dowiedzieć się, czy bank nie korzysta z usług własnych rzeczoznawców, ponieważ w tej sytuacji nie możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy wybranego przez nas.

Wycena przez agencję nieruchomości

Często jednym z zadań agencji nieruchomości jest określenie wartości, na przykład, mieszkania. Doradcy mają dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów oraz są obeznani w aktualnie panujących cenach, dzięki czemu są w stanie dość dokładnie określić wartość naszej nieruchomości.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z usług naszego biura – zapraszam do kontaktu: biuro@anadom.pl

Natalia.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL