Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę krok po kroku

Dziś wyjaśnię, jak w kilku krokach uzyskać pozwolenie na budowę. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić jest złożenie wniosku w urzędzie. Zaleca się rozpocząć załatwiane formalności dużo wcześniej, ponieważ jest to długotrwały proces. Dobrym pomysłem okazuje się również skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który pomoże nam w uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Krok 1

Pierwszym krokiem jest pójście do urzędu gminy i uzyskanie wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy. W sytuacji, kiedy nasza działka nie jest objęta MPZP, występujemy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy poprzez złożenie w urzędzie wniosku o WZ. Gdy otrzymamy już wymagane dokumenty, należy dokładnie sprawdzić wymagania planu zagospodarowania terenu dla konkretnej działki, aby mieć mieć pewność wyboru pasującego do uwarunkowań działki i obowiązujących wymagań urzędowych. Następnie uprawniony geodeta wykonuje aktualną mapę do celów projektowych w skali 1:500. Mapa jest niezbędna do wykonania projektu budowlanego w Polsce.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest zakup gotowego projektu architektoniczno-budowlanego. Niezbędnym załącznikiem jest projekt budowlany, który powinien zostać odpowiednio dobrany do kształtu terenu. Do wniosku potrzebna również jest opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.

Krok 3

Ostatnim krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wniosek powinien być złożony na formularzu urzędowym. We wniosku podajemy: rodzaj inwestycji, inwestora, adres miejsca budowy oraz oznaczenie działki. 

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wypis z rejestru gruntu dla działki, warunki techniczne dostawy mediów oraz projekt budowy wraz z pozwoleniami, opiniami, uzgodnieniami i tak dalej.

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis lub masz jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu z naszym biurem: biuro@anadom.pl

 

Natalia.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL