Jak zmieni się podatek od nieruchomości w przyszłym roku?

Dziś słów kilka na temat zmian dotyczących podatku od nieruchomości, jakie czekają nas w 2021 roku. Pierwsza połowa bieżącego roku, niestety, przyczyniła się do dość szybko rosnącej inflacji. Podwyżka w 2020 roku wynosiła maksymalnie 1,8%, w przyszłym roku trzeba liczyć się ze wzrostem opłaty o nieco ponad połowę – 3,9%.

Jak określana jest wysokość podatku od nieruchomości?

30 lipca 2020 roku w Monitorze Polskim opublikowano stawki ustalone przez Ministra Finansów. Inflacja w pierwszej połowie obecnego roku wyniosła 3,9%, więc o tyle maksymalnie może wzrosnąć podatek od nieruchomości w przyszłym roku. Wysokość stawki określają rady gmin w drodze uchwały. W celu zapobiegania zbyt wysokim podwyżkom lokalnym, Minister Finansów co roku publikuje obwieszczenie, w którym określane zostają maksymalne stawki podatków oraz opłat lokalnych na nadchodzący rok. Stawka maksymalna zostaje podwyższona o współczynnik rosnącej inflacji odnotowany w pierwszej połowie minionego roku.

Czy można temu zapobiec?

Ostateczną wartość podatku określają władze gminy – mają możliwość ustalenia własnych, niższych stawek od tych, które zostały zaproponowane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Niestety, z analizy poprzedniego roku wynika, że spora część władz lokalnych użyła możliwie maksymalnych stawek.

Jedynie kilka miast postanowiło zrezygnować z maksymalnej podwyżki, między innymi Wrocław, Katowice i Toruń. Pozostałe miasta (m. in. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków) zdecydowały się na ustalenie maksymalnej dopuszczalnej wartości podatku od nieruchomości. Przewiduje się, że podobnie będzie i w nadchodzącym roku.

Realna wysokość podwyżki

Na koniec kilka danych przedstawiających wartości, jakich należy się spodziewać w 2021 roku:

  • podatek od budynków mieszkalnych – 0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
  • podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni
  • podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności  gospodarczej – 24,84 zł od 1 m2. powierzchni użytkowej,
  • podatek od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego – 0,52 zł od 1 m kw. powierzchni.  (źródło danych: domiporta.pl)

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu z naszym biurem – biuro@anadom.pl

Dominik.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL