Od czego zależą ceny mieszkań? Cz. 2

Rynek mieszkaniowy jest na tyle duży, że przedział cenowy waha się od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkunastu milionów. W teorii każdy może znaleźć coś dla siebie. W praktyce jednak, porównując kilka mieszkań spełniających nasze wymagania, różnice kwotowe są znaczące. Od czego zależy cena mieszkania? Podczas przeglądania ofert z pewnością wielu z nas nasuwa się pytanie, co wpływa na tak zróżnicowane ceny nieruchomości. Czynników jest wiele. W dzisiejszym wpisie przybliżę i wyjaśnię niektóre z nich.

Balkon/taras

Posiadanie dodatkowej przestrzeni powoduje, że cena mieszkania będzie wyższa. Niewiele osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie bez balkonu. Jednak zdecydowanie więcej warte będą mieszkania posiadające tarasy, czy też własne, przydomowe ogrody. Popularne są również loggie oraz ogrody zimowe.

Piwnica

Piwnica czy też komórka lokatorska są istotnymi pomieszczeniami, które mają wpływ na cenę mieszkania. Dzięki temu sprzedaż lokalu, doposażonego w dodatkową powierzchnię do przechowywania, może okazać się bardzo korzystna dla właściciela.

Miejsce postojowe

Kwestia miejsc postojowych uznawana jest za atut mieszkania i zdecydowanie podnosi jego wartość. Sytuacja jest jeszcze korzystniejsza, jeśli właściciel posiada garaż stanowiący samodzielny budynek wolnostojący, bądź dysponuje wykupionym miejscem garażowym podziemnym. Tego rodzaju rozwiązania uznawane są za bardzo wartościowe, przez co mieszkania znacznie zyskują na swojej wartości.

Komunikacja i infrastruktura

Dogodny dostęp do komunikacji, a także rozwinięta infrastruktura, to kolejne czynniki mające niewątpliwie wpływ na cenę mieszkania. Atutem będzie na pewno łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, w przypadku nieruchomości, które są zlokalizowane na obrzeżach. Rozwinięta infrastruktura jest szczególnie istotna również w przypadku mniejszych miejscowości, co niewątpliwie przekłada się na ceny mieszkań. Lokale oraz domy zlokalizowane na obrzeżach posiadające jednak łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz wszelakich punktów usługowych, oświatowych czy również medycznych, będą się cieszyły dużą popularnością. Zwiększony popyt zatem korzystnie wpłynie na wysokość cen, jakie możemy uzyskać za posiadane nieruchomości.

Strony świata

Jednym z podstawowych czynników, które mają wpływ na cenę mieszkania, są strony świata. Mają one istotne znaczenie nie tylko w kwestii atrakcyjności oferty, ale również indywidualnych preferencji zarówno kupujących jak i właścicieli. Jeżeli właściciel nieruchomości woli słońce popołudniowe, a okna są wystawione na wschód, może ustalić cenę niższą za mieszkanie, ponieważ może uznać to za jego wadę. W tym przypadku dla kupujących, którzy poszukują nieruchomości skierowanych na tę stronę świata oferta będzie atrakcyjna, ponieważ mieszkanie spełnia ich oczekiwania, gdyż okna wychodzą na wschód oraz dodatkową zachętą do zakupu takiego lokalu będzie niewątpliwie niższa cena.

 

– – –

Magdalena

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL