Rośliny, które warto mieć w swoim domu

Rośliny stanowią nieodłączny element dekoracji naszych domów i mieszkań. Sprawiają, że miejsce staje się bardziej przytulne i żywe, lecz przede wszystkim pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Coraz częściej decydujemy się na kwiaty doniczkowe w każdym z pomieszczeń – nie tylko, jak to zwykle bywa, w salonie i kuchni. Świetnym pomysłem jest zatem zadbanie o to, aby towarzyszyły nam rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze. Dziś słów kilka o tym, jakie rośliny warto mieć w swoim DOMu?

Czyste powietrze, przede wszystkim!

Najprostszym i najmniej kłopotliwym sposobem na czyste i świeże powietrze we własnych czterech ścianach jest zakup odpowiednich roślin. Mogłoby się wydawać, że powietrze w mieszkaniu nie ma zanieczyszczeń, no bo skąd? Zanieczyszczone powietrze w naszym lokum pochodzi właściwie zewsząd – farby, lakiery, kleje, a nawet środki czystości. Rośliny, dodatkowo, świetnie sprawdzą się jako wypełnienie naszej potrzeby posiadania akcentu naturalnej zieleni.  Sprawdźmy, na jakie gatunki roślin warto zwrócić szczególną uwagę. 🙂

Jakie rośliny wybrać?

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, w jakim miejscu planujemy trzymać rośliny. Rośliny doniczkowe są ważnym elementem każdej sypialni – dzięki nawilżaniu powietrza pomagają nam zasnąć i lepiej oddychać. W kwestii sypialnianych roślin powinniśmy znaleźć pewną równowagę. Zbyt wiele kwiatów może znacznie wpłynąć na wilgotność powietrza w naszym pokoju, co odbije się na utrudnionym zasypianiu. Wybierając rośliny do sypialni warto skupić się na roślinach zielonych, nie kwitnących. Dlaczego? Rośliny kwitnące, kolorowe wydzielają zapach, który w miejscu odpoczynku stanowi absorbujący bodziec dla naszego organizmu. Kolejnym powodem jest możliwość uczulenia przez część kwiatów, tym bardziej, kiedy przebywamy w ich towarzystwie przez dłuższy czas – na przykład podczas snu.

Wybierając kwiaty do kuchni i łazienki powinniśmy skupić się na gatunkach roślin, które lubią wysokie temperatury i akceptują dużą wilgotność powietrza. W tych pomieszczeniach powinniśmy zapewnić naszym roślinom odpowiednią wentylację, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Rośliny światłolubne

Ilość roślin, które lubią słoneczne pomieszczenia jest nieco większa, niż roślin cieniolubnych. Pamiętajmy jednak, że wszystkie rośliny, nawet światłolubne, źle czują się bezpośrednio postawione w mocnym słońcu. Wybierzmy miejsce jasne i ciepłe, w którym światło lekko się rozprasza.

 

1. Wężownica

Roślina w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność – mniej więcej od czasu, kiedy okazało się, że jest świetnym oczyszczaczem powietrza. Przechwytuje drobinki smogu, a także toksyny zawarte w farbach, klejach i środkach czystości. Roślina najczęściej ma postać płaskich, sztywnych i ostro zakończonych pionowych liści.

 

2. Litopsy

Litopsy zwane także żywymi kamieniami to sukulenty. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak kolorowe kamyki, jednak jest to ich mechanizm obronny. Ukrywają się w ten sposób przed roślinożercami. Roślina nie posiada łodygi, a liście są bardzo grube. Raz na jakiś czas można zauważyć wysuwające się pierzaste kwiaty. Litopsy to rośliny, które nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku – są proste w uprawie.

 

3. Maranta

Maranta to roślina, która w delikatnym słońcu pięknie wybarwia liście. Choć jest to roślina światłolubna, przez większość czasu powinna znajdować się w półcieniu, a samo słońce powinno być mocno rozproszone. Najczęściej spotykane odmiany Maranty to „Fascinator” oraz „Erythrophylla”, które wyróżnia fioletowoczerwone ubarwienie.

 

4. Oplątwy

Oplątwy to rośliny z rodziny epifitów, które porastają gałęzie i korę drzew. W domach najczęściej uprawiamy je bez ziemi – przytwierdzamy je do kory z mchem. Większość oplątw cechują długie i pierzaste liście o szarozielonym ubarwieniu. Spośród liści często wyłaniają się kolorowe kwiaty.

 

Rośliny cieniolubne

W przypadku roślin cieniolubnych pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie ograniczać ilości światła – dbajmy o to, aby każdego dnia rośliny otrzymały światło choćby na chwilę. Rośliny pozostawione w zupełnie ciemnym lub zacienionym miejscu mogą zwiędnąć.

 

1. Paproć

Paproć lubi zacienione miejsca o dużej wilgotności. To chyba jedna z najpopularniejszych roślin spotykanych w domach. Doskonałym miejscem dla tej rośliny jest sypialnia, w której może nawilżyć powietrze lub jasna łazienka, w której będzie mogła korzystać z pary wodnej powstałej podczas kąpieli. Należy pamiętać, iż paproci nie powinno się przestawiać, ponieważ może zmarnieć.

 

2. Skrzydłokwiat

Jedna z najpopularniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. Dzięki swoim subtelnym kwiatom pasuje do większości wnętrz. Świetnie oczyszcza powietrze, więc idealnie sprawdzi się w sypialni. Dobrym miejscem dla skrzydłokwiatów będzie również kuchnia lub łazienka.

 

3. Storczyk

Storczyk uwielbia dużą ilość cienia i delikatne, rozproszone światło. Roślina, dzięki swojej barwnej charakterystyce, stanowi ciekawy akcent na tle wszystkich innych zielonych roślin. Ogrom odmian i gatunków daje wiele możliwości aranżacyjnych.

 

4. Monstera

Monstera to roślina o charakterystycznych dziurawych liściach. W ostatnim czasie, dzięki Instagramowi, zdobywa sporą popularność. Najczęściej fotografowanym gatunkiem Monstery jest „Variegata”, która swoją sławę zawdzięcza przebarwiającym się na biało liściom.

 

 

Dominik.

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL