Narodowy Spis Powszechny 2021 – co musisz wiedzieć

Narodowy spis powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Spis jest obowiązkowym badaniem dokonywanym raz na 10 lat, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji dotyczących liczby ludności, jej rozmieszczenia, a także ilościowego i jakościowego stanu zasobów mieszkaniowych i budynkowych.

 

Narodowy spis powszechny. Informacje

„Jak się zapisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem.
Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu.”

źródło: https://spis.gov.pl

Samopis internetowy polega na wypełnieniu formularza. Zalogować można się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, a także numer PESEL. Samopisu dokonujemy również przez kontakt telefoniczny przez specjalną infolinię. Osoby chcące sporządzić spis telefonicznie, powinny zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99. Spis, po raz pierwszy w historii, jest obowiązkowy.

Pytania obowiązkowe i nieobowiązkowe

W odpowiedziach na pytania Narodowego Spisu powszechnego uwzględnia się informacje: wiek, adres zamieszkania, płeć, stan cywilny, kraj urodzenia i posiadanego obywatelstwa, informacje o sytuacji zawodowej oraz formie i wymiarze zatrudnienia. Dodatkowo należy udzielić odpowiedzi o posiadanym wykształceniu, pobieranych świadczeniach, przebytych chorobach, o pokrewieństwie i narodowości. Spora część pytań dotyczy także mieszkania – stan zamieszkania, rodzaj pomieszczeń, własność oraz powierzchnię, liczbę pokoi, typ ogrzewania i tak dalej.

Kilka pytań umieszczonych w Narodowym Spisie Powszechnym jest „nieobowiązkowych”. Przy pytaniach dotyczących przynależności do mniejszości etnicznych oraz przy pytaniu dotyczącym wiary i wyznania pojawia się opcja „nie chcę odpowiadać na to pytanie”, ze względu na konstytucyjną wolność religii i wyznania.

Część pytań budzi spore kontrowersje. Jednak, za niewywiązanie się z obowiązku spisu powszechnego, grozi nam kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Osoby, które zdecydują się udzielić fałszywych informacji, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Sprawdź rachmistrza

W czasie trwania Narodowego Spisu Powszechnego w internecie możemy zauważyć coraz więcej zgłoszeń i doniesień dotyczących oszustów próbujących wyłudzić informacje. Do osób docierają SMS-y i telefony, w których oszust próbuje umówić się na spotkanie.

GUS zapewnia jednak, że rachmistrz może skontaktować się z Wami tylko drogą telefoniczną , dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie autentyczności rozmówcy. Tożsamość rachmistrzów możemy sprawdzić na dwa sposoby:

  • Poprzez przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ (w tym celu należy podać imię, nazwisko i 3 znaki identyfikatora rzekomego rachmistrza)
  • Poprzez kontakt z infolinią spisową – numer 22 279 99 99  (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL