Styl industrialny we wnętrzach

Loft w stylu industrialnym

Jakiś czas temu miałem przyjemność napisać kilka zdań o wystroju rustykalnym we wnętrzach – czym jest i na czym polega. Dziś przyszła kolej na styl, który osobiście darzę niemałą sympatią – styl industrialny. Skoro już padło słowo „industrialny”, to całkiem możliwe, że z tyłu głowy pojawi Wam się także słowo „loft”. I słusznie!

Lofty to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań mieszkalnych już od wielu sezonów. Niepowtarzalny klimat w pofabrycznych pomieszczeniach, bogata historia budynków, a także otwarte przestrzenie, sporych rozmiarów okna, przytulność oraz minimalizm tworzą ten typ nieruchomości tak wyjątkowym i rozchwytywanym.

Ale dziś nie o loftach, a o wystroju tam przeważającym. Nie musimy mieszkać w tego typu pomieszczeniach, aby przenieść ich charakterystykę do własnego M. Styl industrialny doskonale sprawdza się w każdych warunkach.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Czym jest styl industrialny

Historia wystroju industrialnego ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, a jej początek przypada na okres wielkiej recesji lat 50. Ogromna ilość opuszczonych magazynów, hal i fabryk, która pojawiła się na skutek upadku wielu przedsiębiorstw. Początkowo miejsce było ostoją dla artystów kochających nietuzinkowe rozwiązania i spore przestrzenie. Centrum artystycznego świata powstało w dzielnicach Soho, Chelsea oraz w Brooklynie. Ogrom mieszkań służących również za pracownie i sale wystawowe.

W Polsce natomiast mieszkania w stylu industrialnym zyskały popularność w latach 90., kiedy przekształcenia gospodarcze opustoszyły fabryki, hale i magazyny, a w ich miejscu zaczęły powstawać powierzchnie mieszkaniowe.

Zasady stylu industrialnego

1. Przestrzeń

Wspominając styl industrialny wyobrażamy sobie wysokie pomieszczenia, w których kilka (zwykle osobnych) pomieszczeń stanowi jedną całość – kuchnia, salon, sypialnia to najczęściej to samo pomieszczenie. W wystroju industrialnym starajmy się zachować otwartą przestrzeń. Unikajmy nadmiaru drzwi, wszelkiego rodzaju ścianek działowych i innych elementów burzących przestrzeń.

2. Meble

Styl industrialny charakteryzuje duża dowolność. Liczą się meble z duszą, więc najlepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie kilku chwil na przejrzenie popularnych portali ogłoszeniowych. Meble z historią, w przypadku tego typu wystroju, to o wiele lepszy wybór niż inwestycja w nowe zestawy ze sklepów meblowych. Wiele osób najpierw rozpoczyna poszukiwania na pchlich targach oraz pobliskich targowiskach. Kolejnym sposobem nadania mieszkaniu charakteru jest połączenie starego wystroju z nowoczesnym. Taki kontrast często tworzy doskonałą kompozycję.

3. Dodatki i oświetlenie

Prostota i minimalizm nie oznaczają braku dodatków. Przeciwnie, stylowe dodatki to konieczne dopełnienie wystroju. To one nadają mieszkaniu życia. To wisienka na torcie industrialnych wnętrz. Niezbędne okazują się lampy z metalowymi kloszami, a także oświetlenia tworzone na kształt starych, prostych żarówek zawieszonych na widocznych, długich kablach. Stare przedmioty szczególnie podkreślają styl mieszkania – gramofony, radia z minionych epok, stare maszyny do pisania i szycia.

Styl industrialny także stawia na funkcjonalność. Częstym zabiegiem estetycznym jest drabina. Naprawdę. Świetnie wpasowuje się w przestrzeń, można postawić ją, na przykład, blisko wysokich regałów lub w przedpokoju, gdzie będzie pełnić rolę wieszaka przy drzwiach wejściowych.

Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar z dodatkami – w końcu stawiamy na prostotę i minimalizm.

4. Kolor

W kwestii kolorów sprawa jest prosta, choć niesamowicie ważna! Tam, gdzie wystrój industrialny, dominują biele, szarości oraz beże. Podłoga drewniana lub w barwach betonu oraz białe ściany optycznie powiększają przestrzeń. Jasne kolory nie oznaczają nudy. Jak pisałem wyżej, to kolorowe, kontrastujące z resztą dodatki nadają mieszkaniu życia. Obrusy, obrazy, poduszki, dywany, oczywiście z umiarem, aby mieszkanie industrialne pozostało… industrialne.  🙂

 

Dominik.

 

 

 

 

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL