Styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny z pewnością kojarzy nam się z ciepłem i beztroską. To prostota, naturalne materiały i styl nawiązujący aranżacją do urokliwej, wiejskiej chaty. Poniżej prezentujemy podpowiedzi, jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym.

Czym jest styl rustykalny i jakie ma cechy?

W odniesieniu do pojęcia aranżacji pomieszczeń styl rustykalny najlepiej opisać, jako styl stosowany na wsiach. Główne cechy rustykalności nawiązują do skandynawskich gospodarstw wiejskich – styl stawia na naturalność używanych dekoracji oraz mebli, a także prostoty ich wykonania oraz, przede wszystkim, na ciepło i bliskość natury.

Styl cechują:

  • naturalne materiały – meble z drewna stare lub stylizowane, często bielone lub przecierane; kamienna lub drewniana posadzka,
  • proste dekoracje – gliniane naczynia, drewniane figurki, żelazne detale i szeroko rozumiane przedmioty z duszą,
  • tkaniny – len, bawełna oraz wełna,
  • kolorystyka – przeważają jasne i naturalne barwy dobrze komponujące się z drewnem.

 

Kuchnia rustykalna

Kuchnia i jadalnia w stylu rustykalnym

Kuchnia, która często pełni rolę serca naszych czterech ścian, w stylu rustykalnym ociepla wnętrze jeszcze bardziej! Warto zwrócić uwagę na odpowiednie meble. Niekoniecznie całe drewniane, często wystarczą jedynie, na przykład, drewniane fronty. Do tego kolorystycznie dopasowany kamienny lub drewniany blat.

W rustykalnych wnętrzach możemy spotkać ozdobną ceramikę na otwartych półkach i ekspozycję naczyń, które używane są najczęściej. Skoro styl wywodzi się z wiejskich rejonów Skandynawii, nie może zabraknąć odwołania do natury. Zioła i rośliny ozdobne to nieodłączny element rustykalnych wnętrz.

W miejscu służącym do spożywania posiłków powinniśmy także zdecydować się na drewno wszelkiej maści. Niewielki, drewniany stolik, ława, płaskie poduszki, a na stole lniany obrus. Krzesła przy stole mogą się różnić, nie muszą być takie same – kompozycja własna. 🙂

 

Salon rustykalny

Salon w stylu rustykalnym

Bez drewna styl rustykalny nie istnieje, więc przede wszystkim.. drewno, wraz z jego niedoskonałościami. Kamień w salonie będzie także dobrym pomysłem. Surowa cegła przebijająca spod tynku bardzo często dodaje uroku. Podłogę możemy wyłożyć drewnianymi deskami, klinkierem lub po prostu narzucić dywan z juty lub wełny.

Wykańczając wnętrze w stylu rustykalnym nie możemy zapomnieć o przechowywaniu naszych drobiazgów. Świetnym rozwiązaniem będą wiklinowe kosze w kolorze naturalnym lub monochromatycznym. Szczegóły, takie jak uchwyty, okucia z odlewanego metalu lub wszelkie dodatki z ręcznie zdobionej ceramiki są zawsze dobrym pomysłem decydując się na ten styl. Dodatkowo, lniane zasłony w zestawie z firankami z białej koronki, a nad komodą wisząca makatka lub makrama.

Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia jest szczególnym miejscem, w którym powinno być równie szczególnie ciepło i przytulnie. Drewno samo w sobie tworzy przestrzeń bardziej domową, ale to dodatki i tekstylia w głównej mierze wpływają na charakter pomieszczenia. Rustykalna sypialnia daje nam spokój – drewniane ściany i tapicerowane zagłówki to połączenie, które sprzyja relaksowi.

Na łóżku, poza pościelą powinny znaleźć się miękkie koce i poduszki. Dużo poduszek. Obok łóżka miękki, niewielki dywan, na którym postawimy stopy zaraz po przebudzeniu. Sypialnia nie może się również obyć bez zasłon – zdecydujmy się na zasłony o neutralnych kolorach. Niepowtarzalnego uroku dodają także świeczki.

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL