Jak inwestować w nieruchomości? cz. 1

Ostatnie tygodnie pokazały, jak jeden incydent jest w stanie negatywnie wpłynąć na światową gospodarkę. Wiele osób zastanawia się, gdzie w przypadku takich sytuacji najlepiej ulokować kapitał. Inwestowanie w nieruchomości zwykle kojarzy się nam z zakupem mieszkania w celu przyszłego wynajmu. Cały proces takiej inwestycji często w pewien sposób odtrąca nowych inwestorów. W dzisiejszym oraz w przyszłych wpisach postaram się przybliżyć temat osobom, które planują zainwestować i nie wiedzą, od czego zacząć.

Podnajem nieruchomości

Dobra opcja na początek. Podnajem, to inaczej wynajem nieruchomości, która nie należy do nas. Na przykład – sami wynajmujemy mieszkanie od właściciela, a następnie my, jako gospodarz, wynajmujemy ją kolejnym osobom.

Aby wszystko poszło sprawnie i poprawnie, powinniśmy posiadać własną działalność gospodarczą, a podczas podpisywania umowy z właścicielem – zdobyć jego zgodę na dalszy wynajem. Bardzo ważną kwestią jest również doprecyzowanie umowy, zadbanie o najmniejsze szczegóły i zasady przyszłej współpracy. Warto zainwestować w odpowiednie szkolenie dotyczące obowiązujących praw i praktyk lub poprosić o pomoc doradcę nieruchomości.

Podnajem krótkoterminowy

Według statystyk, największą stopę zwrotu możemy uzyskać przy podnajmie krótkoterminowym. Podnajem krótkoterminowy to krótkoterminowy, zazwyczaj kilkudniowy wynajem mieszkania, najczęściej turystom lub studentom. Dzięki wielu obecnie dostępnym aplikacjom mobilnym, podnajem krótkoterminowy zyskuje na popularności. Ludzie coraz częściej mają dość hoteli. Szukają swobody – bez odgórnie ustalonych godzin meldunków, czy narzuconego rytmu dnia.

Wynajmując mieszkanie na kilka dni można zarobić całkiem sporo, nawet podczas konkurencyjnego obniżania cen. Należy wziąć pod uwagę ceny pobliskich hoteli, które zazwyczaj oscylują w granicach 60-100 złotych. Na przykład, w momencie, kiedy wynajmujemy mieszkanie na tydzień czterem osobom za 50 złotych, jesteśmy w stanie zarobić około 1400 złotych. Podnajem krótkoterminowy najbardziej opłaca się w miastach atrakcyjnych turystycznie lub krajobrazowo.

Opłacalność podnajmu

Dochód z podnajmu to inaczej różnica pomiędzy czynszem, który musisz zapłacić właścicielowi mieszkania, a czynszem zapłaconym Tobie przez wynajmujących. Aby podnieść atrakcyjność lokum, dobrze jest wcześniej ustalić z właścicielem, jakie prace możesz wykonać w tym celu. W sytuacji najmu starszego i mniej zadbanego mieszkania, warto zainwestować czas w jego odnowienie, które znacznie wpłynie na atrakcyjność nieruchomości i uzasadni podwyższenie czynszu.

 

Dziś przedstawiłem jedną z kilku możliwości inwestycji. W przyszłych wpisach zajmę się wyjaśnieniem tematu zakupu nieruchomości pod wynajem oraz flipping’iem nieruchomości, czyli „kup tanio, sprzedaj drożej„.

Jeżeli zainteresował Cię temat inwestycji i masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu z naszym biurem – biuro@anadom.pl

 

Dominik

 

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL