Jak inwestować w nieruchomości? cz. 2

W poprzednim wpisie mówiłem o jednej z lepszych początkowych możliwości inwestowania w nieruchomości. Dziś chciałbym opisać przykład kupna nieruchomości w celu przyszłego wynajmu – to opcja dla inwestorów posiadających już pewne środki, które chcieliby ulokować. 

Kupno nieruchomości pod wynajem

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest określenie formy wynajmu, jaka nas interesuje . Od tej decyzji będzie zależeć wybór nieruchomości i pomoże w określeniu grupy docelowej. Tutaj mamy dwie opcje.

Wynajem długoterminowy

Grupą docelową wynajmu długoterminowego są, na przykład, pracownicy, studenci, młode małżeństwa – osoby, które na stałe mieszkają w innej miejscowości. Pod tę opcję wynajmu dobrze sprawdzają się niewielkie mieszkania w atrakcyjnej dla przyszłych lokatorów lokalizacji. Warto szukać miejsc dobrze skomunikowanych, w bliskiej odległości od uczelni, przedszkoli czy sklepów.

Nasza nieruchomość, co prawda, wymaga mniejszego dostosowania niż w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Niemniej jednak, warto urządzić mieszkanie i wyposażyć je w podstawowe przedmioty codziennego użytku – to podniesie jego atrakcyjność. 🙂

Zaletą tej formy wynajmu jest dość stabilny dochód.

Wynajem krótkoterminowy

W przypadku tej formy wynajmu naszą grupą docelową będą głównie turyści, pracownicy uczestniczący w szkoleniach lub osoby studiujące zaocznie. Istotnym elementem jest lokalizacja nieruchomości – tutaj również ważną kwestią jest skomunikowanie z centrum miasta. Przy wynajmie krótkoterminowym lepiej sprawdzi się nieco większa nieruchomość, z większą ilością pokoi, które – analogicznie –  możemy wynająć większej liczbie osób w tym samym czasie.

Dostosowanie mieszkania w tym przypadku odgrywa znaczącą rolę – powinniśmy zapewnić naszym gościom odpowiednią liczbę łazienek, dostęp do kuchni oraz dodatkowe przedmioty – ręczniki, pościele czy również żelazka. Powinniśmy pamiętać, że wynajem krótkoterminowy wymaga od nas większego zaangażowania niż w przypadku wynajmu długoterminowego . Częsta zmiana lokatorów wpływa na zwiększoną częstotliwość sprzątania i przygotowania nieruchomości pod następnych odwiedzających. Dobrze jest zaopatrzyć się w stronę internetową lub profil na istniejących już stronach z systemem rezerwacji online.

 

Opłacalność wynajmu

W kwestii opłacalności wynajmu wiele zależy od lokalizacji i standardu nieruchomości. Poza ceną nieruchomości, remontów (tych bardziej i mniej planowanych) i przewidywanego czynszu powinniśmy doliczyć również opłaty sądowe, notarialne, podatek oraz ubezpieczenie. Powinniśmy też wziąć pod uwagę przypadki, kiedy nieruchomość będzie stała pusta, a trzeba będzie ponosić koszty bieżące.

Inwestycja w nieruchomość jest bezpieczna – wartość nieruchomości raczej nie będzie spadać. Realny zysk z wynajmu nieruchomości zauważamy natomiast dopiero po pewnym czasie. Stopa zwrotu z inwestycji (według statystyk z maja 2020 roku) wynosi około 6%.

Tak jak pisałem wyżej – przed zakupem powinniśmy się zastanowić, jakimi środkami i możliwościami aktualnie dysponujemy oraz na jakich zasadach chcielibyśmy rozpocząć wynajem, jaka jest nasza grupa docelowa. W wyborze lokalizacji przydatna jest wiedza i znajomość rynku i okolicy.

Jeżeli zainteresował Cię temat inwestycji i masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu z naszym biurem i naszymi doradcami – biuro@anadom.pl

Dominik

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL