Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę? (rynek wtórny)

Kupno mieszkania,  nawet dla osób bardziej doświadczonych, zawsze jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Bez względu na to, czy szukamy nieruchomości z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego – warto najpierw dokładnie sprawdzić, za co tak właściwie płacimy. W zeszłym tygodniu pisałem o kilku kwestiach, na których warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dzisiejsza dotyczyć będzie zakupu lokalu z rynku wtórnego.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest dość podobny do zakupu od dewelopera. W tym przypadku również powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę oraz lokalizację – o tym pisałem TUTAJ. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić stan interesującego nas lokalu. Istnieje jednak kilka szczegółów, których nie możemy pominąć.

My, jako potencjalni nabywcy powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy:

  • lokal jest obecnie wynajmowany;
  • właściciel lokalu nie jest zadłużony we wspólnocie mieszkaniowej;
  • ktoś z byłych lokatorów wciąż nie jest zameldowany w nieruchomości;
  • ustanowione zostały jakiekolwiek służebności;
  • na mieszkaniu ciąży kredyt hipoteczny;
  • sprzedający posiada akt własności lokalu;
  • ktoś dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania lokalu.

W celu uzyskania powyższych informacji, powinniśmy zajrzeć do księgi wieczystej lokalu oraz, w razie potrzeby, poprosić właściciela o wystawienie odpowiednich zaświadczeń.

Rynek wtórny – sprawdź budynek i lokalizację

Rynek wtórny, choć nie w każdym przypadku, oznacza większą szansę usterek lub zniszczeń budynku. Niemniej jednak, warto podczas oglądania mieszkania zwrócić na to uwagę. Interesować nas powinien stan klatki schodowej, murów, sufitów, windy, podjazdów dla wózków oraz innych, dodatkowych pomieszczeń: wózkownia, rowerownia, piwnica itp.).  Dostrzeżone mankamenty mogą wpłynąć na wydatki w przyszłości.

Lokalizacja to kolejna sprawa, której powinniśmy się przyjrzeć nieco bliżej. Zwróćmy uwagę na odległość od miejsc parkingowych, przystanków autobusowych. Sprawdźmy, czy w pobliżu znajduje się odpowiednia infrastruktura, czy tereny zielone są zadbane.

Stan mieszkania

W przypadku stanu nieruchomości osoba kupująca powinna nieco dokładniej i uważniej oglądać interesujące ją mieszkanie. Sprawdzenie stanu okien, drzwi i podłóg jest kolejnym ważnym punktem. W starszych nieruchomościach mogą zdarzyć się pewnego rodzaju nieszczelności, a więc i większy koszt eksploatacji, na przykład pod kątem ogrzewania. Poza zbadaniem ogólnego stanu lokalu należy również zwrócić uwagę na dostępne instalacje oraz ich sprawność, szczególnie w starszych budynkach. Zadbajmy również o to, aby sprzedający opowiedział nam o wszystkich dokonanych w lokalu przeróbkach (na przykład wyburzenie ścian) razem z datą ostatniego remontu.

Jeżeli zadbamy o wszystkie wymienione kwestie, zakup przebiegnie bez żadnych problemów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu z naszym biurem. Nasi doświadczeni doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości – biuro@anadom.pl 🙂

 

 

 

Dominik

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL