Jak inwestować w nieruchomości? cz. 3

Kolejną opcją inwestowania, która zyskuje coraz większą popularność jest tak zwany flipping nieruchomości. Mówiąc inaczej, to metoda, w której kupujecie tanio, a sprzedajecie drożej. Polega na zakupie nieruchomości, często w kiepskim stanie, o zaniżonej wartości rynkowej oraz na odnowieniu i podniesieniu jej standardów tak, aby sprzedać nieruchomość za dużo wyższą cenę.

Brzmi prosto? Wbrew pozorom, niestety, nie zawsze tak jest. Musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.  Uważajmy na „ukryte pułapki”. Powinniśmy oszacować koszt remontu, znaleźć nieruchomość w atrakcyjnej dzielnicy i unikać wszelkich dodatkowych, zbędnych kosztów. Czasem trafi się spora okazja i wystarczy lekkie odświeżenie mieszkania, a czasem potrzebny będzie generalny remont.

Opłacalność flippingu nieruchomości

Średnia stopa zwrotu wynosi 15%. W niektórych przypadkach jest w stanie wynieść 30%, a nawet i 50% pod warunkiem, iż unikniemy niepotrzebnych kosztów, o których pisałem wyżej. Kluczową kwestią dla inwestora poszukującego nieruchomości na flipa jest przyjęcie konkretnego modelu biznesowego – ustalenie planu działania. W modelu biznesowym powinny znaleźć się sprecyzowane zasady, którymi będziemy kierować się podczas wyboru nieruchomości.

O czym warto pamiętać?

Poniżej kilka przydatnych wskazówek od doświadczonych inwestorów, o których należy pamiętać przy wyborze swojej pierwszej nieruchomości na flipa.

1. Warto szukać okazji

Na początek dobrze jest znaleźć kilka źródeł pozyskiwania naszych ofert, które będziemy regularnie przeglądać. Podczas przeglądania oferty zwracajmy przede wszystkim uwagę na zdjęcia, opis i ogólny wygląd całego ogłoszenia. Spore szanse kryją się za ogłoszeniami bez profesjonalnych opisów, bez zdjęć lub ze zdjęciami kiepskiej jakości. Oczywiście, dobra oferta to taka, która oferuje dobrą cenę, niższą od tej rynkowej.

2. Na każdą ofertę patrz biznesowym okiem

Nie spoglądajmy na ogłoszenie tak, jakbyśmy kupowali nieruchomość dla siebie, spójrzmy na nią okiem przyszłego inwestora i kierować się racjonalnym, biznesowym podejściem. Podczas wyboru mieszkania nie powinniśmy decydować emocjami, a raczej ceną, potencjałem nieruchomości i jej lokalizacją. Inaczej wybieramy mieszkanie dla siebie, a jeszcze inaczej w celach inwestycyjnych.

3. Oferty z największym popytem to dobry pomysł

Wybierajmy lokale, które dają wysokie możliwości i szansę szybkiej sprzedaży. Tutaj przydaje się znajomość lokalnego rynku – łatwiej nam będzie ustalić, na jaki typ nieruchomości, na jaki metraż czy na jaką lokalizację aktualnie jest największe zapotrzebowanie.

4. Szukaj ofert u pośrednika nieruchomości

Pośrednik nieruchomości to osoba, której zadaniem jest skontaktowanie ze sobą potencjalnego nabywcy ze sprzedającym. Część osób, która chciałaby sprzedać, na przykład, mieszkanie trafia do pośrednika, a więc i do niego trafiają najpierw atrakcyjne oferty. Jeżeli nawiążemy współpracę z doradcą i dokładnie wytłumaczymy, na czym nam zależy, przyszła współpraca może przynieść obopólne korzyści. W ten sposób mamy możliwość zapoznania się z daną ofertą przed innymi potencjalnymi nabywcami.

Jeżeli zainteresował Cię temat inwestycji i masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu z naszym biurem i naszymi doradcami – biuro@anadom.pl

Poprzednie dwa wpisy dotyczące inwestowania:

Jak inwestować w nieruchomości? cz. 1

Jak inwestować w nieruchomości? cz. 2

 

Dominik

NADAL SZUKASZ NIERUCHOMOŚCI?

Znajdziemy ją dla Ciebie Kliknij tutaj
© 2022 ANA DOM | WWW.ADRESOWO.PL